Om Biosym

I 1986 startede vi Biosym med ønske om at højne livskvaliteten i danske hjem. Gennem grundig forskning, en passion for naturlige ingredienser og dedikeret arbejde, lancerede vi vores første linje af produkter. Vi har siden da lanceret en lang række kvalitetsprodukter for et sundere liv i familien på tværs. 

I 2019 blev Biosym del af den finske familievirksomhed, OY Verman AB. Firmaet har, ligesom Biosym, fokus på produkter af høj kvalitet, der fremmer sundhed og velvære. Købet af Biosym A/S markerer Verman gruppens ambition om vækst på det nordiske marked for innovative kosttilskud. Det er to succesfulde virksomheder, der nu bliver slået sammen for at gøre større gavn for vores forbrugere.

Produktion

Siden vi startede, har vi løbende optimeret vores produkter til de skandinaviske forbrugeres behov, som gennem årene har ændret sig med kost og livsstil.

På verdensplan foregår der en massiv forskning i næringsstoffer, antioxidanter og kosttilskud. Her er det vigtigt at kunne skelne den gode, brugbare forskning fra den dårlige. Hos Biosym har vi kvalificeret, uddannet personale, som vurderer kvaliteten af hvert enkelt studie, samt vores egen forskningsdatabase. Desuden evaluerer vi løbende alle vores leverandører for at sikre det bedste resultat for vores forbrugere.

Et skærpet fokus på forskning giver os mulighed for at sammensætte næringsstoffer på en optimal måde. Derfor indtager vi positionen som en af landets førende udviklere af kosttilskud.

Mød vores team

Biosym er skabt af en tæt knyttet gruppe specialister.

Sanne Biisgaard

CEO

Sanne har stor erfaring med salg og er overordnet leder hos Biosym.

+45 27 79 19 90sanne.biisgaard@biosym.dk

Larisa Fajkovic

Regnskabschef

Larisa har ansvaret for økonomien i Biosym. Hun har speciale i finans og en økonomibaggrund.

+45 29 79 55 51larisa.fajkovic@biosym.dk

Camille Albrektsen

Marketing Manager

Camille har ansvaret for marketing og B2B-kunder i Biosym. Hun er kommercielt uddannet.

+45 60 13 50 38camille.albrektsen@biosym.dk

Martin Groth

Produkt Udvikler

Martin er ansvarlig for at udvikle, vedligeholde og optimere kvaliteten af Biosyms og Vermans produkter

+46 723 107 182martin.groth@biosym.dk

Katrine Edlund

Barsel

Katrine arbejder med kvalitetssikring af produkter, samt håndtering af forbrugerhenvendelser.

+45 28 57 11 97katrine.edlund@biosym.dk

Claus Lassen

Kvalitetssikring

Claus arbejder med kvalitetssikring af produkter.

+45 28 57 11 97claus.lassen@biosym.dk

Lone Lentz

Kvalitetssikring

Lone arbejder med kvalitetssikring af produkter, samt håndtering af forbrugerhenvendelser

+45 24 82 51 15lone.lentz@biosym.dk

Thomas Kafton

Marketing Manager - Barselsvikar

Thomas har midlertidig ansvaret for marketing og B2B-kunder i Biosym.

29795552thomas.kafton@biosym.dk

Daniel Castillo Nielsen

Pakkeri Ansvarlig

Daniel har ansvaret for pakkeriet og produktionen.

+45 28 69 72 41daniel.castillo.nielsen@biosym.dk

Ileana Zmijski

Marketingskoordinator

Ileana er ansvarlig for eksport og assisterer marketing i Danmark. Hun er marketinguddannet.

+45 60 19 20 92ileana.zmijski@biosym.dk

Winnie Skou Jensen

Apotekskonsulent og farmakonom

Winnie har ansvaret for træning af apotekspersonale og servicering af apoteker i Jylland og på Fyn.

+45 26 49 19 63winnie.skou.jensen@biosym.dk

Jeanette Hoff Juul

Produktspecialist

Jeanette har ansvaret for træning af apotekspersonale og servicering af apoteker på Sjælland og øerne.

+45 26 10 53 78jeanette.hoff.juul@biosym.dk

Mette Ask

Salgskonsulent

Mette har ansvaret for træning af butikspersonale og servicering af butikker på Fyn og i Midt- og Sønderjylland.

+45 60 14 45 49mette.ask@biosym.dk

Camilla Skovgaard Pedersen

Salgskonsulent

Camilla har ansvaret for træning af butikspersonale og servicering af butikker i Midt- og Nordjylland.

+45 27 84 12 65camilla.skovgaard.pedersen@biosym.dk

Charlotte Juul

Salgskonsulent

Charlotte har ansvaret for træning af butikspersonale og servicering af butikker på Sjælland og øerne.

+45 28 93 10 21charlotte.juul@biosym.dk

Dorrit Hansen

Lagermedarbejder

.

+45 22 83 15 51info@biosym.dk

Karin Kristiansen

Produktionsmedarbejder

.

+45 97 25 20 15info@biosym.dk

Pia Liltorp

Produktionsmedarbejder

.

+45 97 25 20 15info@biosym.dk