Om Biosym

I 1986 startede vi Biosym med ønske om at højne livskvaliteten i danske hjem. Gennem grundig forskning, en passion for naturlige ingredienser og dedikeret arbejde, lancerede vi vores første linje af produkter. Vi har siden da lanceret en lang række kvalitetsprodukter for et sundere liv i familien på tværs. 

I 2019 blev Biosym del af den finske familievirksomhed, OY Verman AB. Firmaet har, ligesom Biosym, fokus på produkter af høj kvalitet, der fremmer sundhed og velvære. Købet af Biosym A/S markerer Verman gruppens ambition om vækst på det nordiske marked for innovative kosttilskud. Det er to succesfulde virksomheder, der nu bliver slået sammen for at gøre større gavn for vores forbrugere.

Produktion

Siden vi startede, har vi løbende optimeret vores produkter til de skandinaviske forbrugeres behov, som gennem årene har ændret sig med kost og livsstil.

På verdensplan foregår der en massiv forskning i næringsstoffer, antioxidanter og kosttilskud. Her er det vigtigt at kunne skelne den gode, brugbare forskning fra den dårlige. Hos Biosym har vi kvalificeret, uddannet personale, som vurderer kvaliteten af hvert enkelt studie, samt vores egen forskningsdatabase. Desuden evaluerer vi løbende alle vores leverandører for at sikre det bedste resultat for vores forbrugere.

Et skærpet fokus på forskning giver os mulighed for at sammensætte næringsstoffer på en optimal måde. Derfor indtager vi positionen som en af landets førende udviklere af kosttilskud.

Mød vores team

Biosym er skabt af en tæt knyttet gruppe specialister.

Sanne Biisgaard

Country Manager & Commercial Director

Sanne har stor erfaring med salg og er overordnet leder hos Biosym.

sanne.biisgaard@biosym.dk

Larisa Fajkovic

Regnskabschef

Larisa har ansvaret for økonomien i Biosym. Hun har speciale i finans og en økonomibaggrund.

larisa.fajkovic@biosym.dk

Katrine Edlund

Kvalitetssikring & udvikling

Kvalitetssikring af produkter, samt håndtering af forbrugerhenvendelser.

katrine.edlund@biosym.dk

Claus Lassen

Kvalitetssikring & udvikling

Kvalitetssikring af produkter.

claus.lassen@biosym.dk

Thomas Kafton

Marketingchef

Marketing og B2B-kunder i Biosym.

thomas.kafton@biosym.dk

Ileana Zmijski

Marketingkoordinator Eksport

Ansvarlig for eksport og assisterer marketing i Danmark. Hun er marketinguddannet.

ileana.zmijski@biosym.dk

Nanna Lüttermann Overgaard

Marketing & SoMe koordinator

nanna.overgaard@biosym.dk

Martin Groth

Produktudvikler

Martin er ansvarlig for at udvikle, vedligeholde og optimere kvaliteten af Biosyms og Vermans produkter

martin.groth@biosym.dk

Maiken Hansen

Salgschef/KAM

Mette har ansvaret for træning af butikspersonale og servicering af butikker på Fyn og i Midt- og Sønderjylland.

maiken.hansen@biosym.dk

Tine Ryth

Produktspecialist

tine.ryth@biosym.dk

Louise Rysager

Produktspecialist

louise.rysager@biosym.dk

Camilla Skovgaard Pedersen

Salgskonsulent

Camilla har ansvaret for træning af butikspersonale og servicering af butikker i Jylland og på Fyn.

camilla.skovgaard.pedersen@biosym.dk

Charlotte Juul

Salgskonsulent

Charlotte har ansvaret for træning af butikspersonale og servicering af butikker på Sjælland og øerne.

charlotte.juul@biosym.dk

Christina Munk Bunde

Salgskonsulent

christina.munk.bunde@biosym.dk

Daniel Castillo Nielsen

Packing specialist/responsible

Ansvaret for pakkeriet og produktionen.

daniel.castillo.nielsen@biosym.dk

Dorrit Hansen

Lagermedarbejder

.

info@biosym.dk

Karin Kristiansen

Produktionsmedarbejder

info@biosym.dk

Pia

Produktionsmedarbejder

info@biosym.dk